Měsíček jako univerzální pomocník
(Měsíček lékařský - Calendula officinalis)
Měsíček lékařský znali a používali již staří Keltové a Římané. Původně pochází z jižní Evropy, především ze Středomoří. Jeho jméno (latinské i české) je odvozováno od toho, že ve své domovině kvete celoročně, tedy o každých kalendách - tj. každý kalendářní měsíc. Pěstování měsíčku je velmi nenáročné. Zasévat se doporučuje od konce března a při troše štěstí můžeme mít do měsíce první květy. Ty kvetou v našem podnebí celé léto, vyznačují se krásnou žlutou až oranžovou barvou a čerstvé nebo sušené je s oblibou využívá tradiční medicína.
Jak naše babičky využívaly hojivou sílu měsíčku:
Dle nařízení ES č.1924/2006 nemůžeme uvádět zdravotní účinky, proto níže uvedené účinky jsou formou tipů našich babiček a tradičního lidového léčitelství.
Zevní použití: jako čerstvá šťáva nebo odvar z čerstvé či sušené byliny – ke koupelím nebo jako surovina pro výrobu domácí měsíčkové masti. Měsíčkový odvar, šťáva nebo domácí mast může pomoci při následujících potížích:
- Urychluje regeneraci kůže – napomáhá hojení ran a tvorbě nových kožních buněk, tzv. granulaci
- Má dezinfekční účinky a stahující účinky – hojí a regeneruje nejen kůži, ale i na sliznice (např. k výplachům ústní dutiny)
Vnitřně: jako měsíčkový čaj nebo jako součást vícedruhových bylinných směsí může měsíček pomoci při následujících potížích:
- Zlepšuje funkci dýchacího ústrojí
- Napomáhá správné funkci srdce
- Udržuje správnou hladinu vaginální mikroflóry
- Pomáhá udržovat zdravý stav prostaty
- Napomáhá správné funkci jater
- Napomáhá správné funkci žlučníku
- Napomáhá správné funkci střev
- Pomáhá proti nadýmání
Výzkumy potvrdily, že květy měsíčku obsahují poměrně široké a vyvážené spektrum účinných látek (např. karotenoidy, silice, saponiny, slizy, alkoholy faradiol a arnidiol, hořčiny kalenden a kalendulin, kyselinu salicylovou), jež v čaji působí protizánětlivě, omezují růst bakterií, podporují vylučování žluči a pocení, uvolňují svalové napětí, zklidňují podráždění a snižují krevní tlak. Zmírňují problémy astmatiků a ekzematiků, potíže s menstruací a s činností jater a s trávením. V obkladech, koupelích a mastech příznivě ovlivňují drobné kožní defekty, ekzémy, jizvy, křečové žíly a plísně. Tradiční měsíčková mast vhodně chrání, zklidňuje, vyživuje a regeneruje suchou, citlivou a problémovou pleť, nemá žádné nepříznivé ani vedlejší účinky, vzhledem k antioxidačnímu působení silic a vitamínů se obejde bez problematické chemické konzervace. Mast lze využít také na podporu hojení ran, na odřeniny, popáleniny i poštípání hmyzem.