Sléz jako bylinná růže
(Malva silvestris, Malva mauritiana)
Do skupiny slézovitých bylin patří kromě planého slézu lesního a jeho pěstovaného maurského poddruhu též topolovka a proskurník.
Z historie
Tyto byliny patřily již v dávných dobách nejen mezi významné léčivky, ale i mezi zahradní zeleninu a rostliny okrasné a medonosné. Z jejich listů i kořenů se připravovaly šťávy a saláty, jež příznivě působily na trávení a na dýchací a močové cesty. Staří Řekové a Římané hojně využívali sléz větší neboli římský, známý dnes jako topolovka růžová, a dále sléz vysoký, jež se nyní nazývá proskurník lékařský. Zejména topolovka si jako honosná a statná trvalka vysloužila ve středověkých herbářích označení zimní či bylinná růže.
Popis a výskyt
Pro uvedenou skupinu bylin jsou charakteristickými znaky mohutná a drsná lodyha, plstnaté a laločnaté listy, výrazné květy různých barev, tvarem připomínající plané růže. Převážně jsou to trvalky a pocházejí z teplých oblastí východního Středomoří. Většina z nich v našich teplejších končinách zplaněla. V tom případě rostou hojně podél cest, na úhorech, rumištích, pastvinách a křovinatých stráních od nížiny až do podhůří.
Sběr a úprava
Ze slézu lesního a maurského se v době květu a za sucha sbírají listy i květy. Suší se co nejrychleji ve stínu nebo uměle, aby se uchovalo antokyanové květové barvivo, široce využívané i ve vinařství a potravinářství. Nejvíce ho obsahují černofialové květy topolovky, které se i s kalichem sbírají a rychle suší. Z proskurníku se vedle listů a květů využívá i kořen, který se dobývá na podzim a stejně jako listy a květy se suší uměle při teplotě do 40°C.
Účinky aneb stručný přehled, jak sléz používaly naše babičky:
Dle nařízení ES č.1924/2006 nemůžeme uvádět zdravotní účinky, proto níže uvedené účinky jsou pouze formou tipů našich babiček a tradičního lidového léčitelství. Nejedná se o lékařká doporučení.
- Pomáhá při ztrátě hlasu
- Pomáhá při zahlenění
- Má protizánětlivé účinky
- Projímavé účinky
- Pomáhá při léčbě ledvinových kamenů
- Pro správnou funkci močového měchýře
- Napomáhá správnému trávení
- Pro správnou činnost dýchacího ústrojí
- Udržuje zdravý hltan
- Chrání sliznici v krku
- Urychluje hojení ran
Podrobněji o účinných látkách a jejich využití
V květech i listech slézovitých bylin jsou obsaženy vysoké podíly biologicky účinných slizů a tříslovin, které příznivě působí na zanícené sliznice, uvolňují hleny, mírní dráždivé působení antibiotik a upravují činnost střev. Proto se v čajových odvarech nebo výluzích používají při mírnění zánětů žaludku, střev, průdušek, hlasivek i močových cest. Zevně se pak tradičně užívají k obkladům různých zánětlivých otoků a do vlasů proti lupům a mazotoku, neboť výrazně zklidňují a změkčují citlivou a zanícenou pokožku. V květech jsou navíc obsažena účinná barviva, pektiny a oleje. Výrazné hojivé, protizánětlivé a zklidňující působení obsažených slizovitých složek by mohlo utrpět delším tepelným zpracováním. Proto se již ve starých herbářích dávala přednost vlažným nebo studeným výluhům před horkými odvary, zejména při přípravě obkladů či ústních a vlasových vod. Horké odvary jsou na místě pouze při zpracování kořenů. Vylisovaná šťáva nebo porce čerstvého salátu se považovala za účinnou prevenci při péči o zdraví trávicích, dýchacích i močových cest podobně jako tomu je u přímé konzumace mladých výhonků lichořeřišnice nebo řeřichových kapek z ní připravených.
Uplatnění v přírodní kosmetice
Slézovité byliny jsou nedílnou součástí řady osvědčených prsních i dětských čajů a sirupů. Rovněž se používají do protizánětlivých kloktadel a nechybí ani v moderní vlasové kosmetice, zejména pokud se orientuje na omezování tvorby lupů a zánětlivých procesů. Slézové extrakty lze využít i do zklidňujících pleťových vod a osvěžujících masek. V našem sortimentu najdete slézový extrakt v Regenerační bylinné masti Dr.Dudek, která příznivě působí na velice citlivou či jinak traumatizovanou pleť alergiků, ekzematiků či psoriatiků.