Blog

Akce mastička zdarma za objednávku nad 500kč

Akce mastička zdarma za objednávku nad 500kč

Akce probíhá od 1,12 2024 do doby, než Konopná mast a Bylinná mast určená jako dárek, dojdou. Zákazník dostane 1ks vybrané mastičky ZDARMA za každých 500kč objednávky (doprava se do součtu nepočítá). Pokud zákazník neurčí v poznámce jaký druh mastičky preferuje, prodejce mu jako dárek přibalí tu, kterou sám určí. Pro jakékoli dotazy k akci použijte telefon: 606 299 183 nebo email: eshop@dr-dudek.cz

Tým Dr. Dudek

Žahavá medicína kopřiv

Žahavá medicína kopřiv

(Urtica dioica L.)

Není snad člověka, který by doslova na vlastní kůži nepoznal kopřivu. Všichni víme, jak nepříjemně umí „poštípat“. Většina z nás má pak alespoň matné povědomí také o jejím použití v kuchyni. Pro vysoký obsah živin, vitaminů a minerálů se ostatně do salátů, polévek a nádivek využívala již ve starověku.

Výskyt

Kopřiva dvoudomá i její příbuzná žahavka patří mezi rozšířené a vytrvalé plevelné byliny, dosahující často mohutného vzrůstu. Roste téměř všude, ale nejlépe se jí daří na půdách s dostatkem dusíkatých látek a vody. Proto je průkazným přírodním indikátorem vysokého obsahu nepříznivých dusičnanů v půdě i vodě. Husté porosty kopřiv tedy obrůstají nejen hnojiště, ale též polní strouhy a ploty zahrádek. Protože v sobě dusičnany ukládá, není radno ji na těchto místech sbírat na sušení.

Kopřiva – univerzální protijed

Jako jedna z mála opravdu univerzálně působících a využívaných lečivek zaujímá kopřiva již od pradávna přední místo v lidové i odborné medicíně. Pro mimořádnou schopnost čistit organismus od různých škodlivin jí byla přisouzena úloha univerzálního protijedu. Proto se stala neopominutelnou složkou receptur tajuplných theriaků neboli dryáků, jež se v rukou středověkých alchymistů a ranhojičů dopracovaly pozoruhodné pověsti při hledání zázračných všeléků a elixírů mládí.

Čerstvé kopřivy jako jarní zdravá pochoutka

Kopřivovou nádivku jako tradiční velikonoční pokrm asi není třeba podrobně popisovat, nicméně jsou i další možnosti, jak si na mladých kopřivách pochutnat. Můžeme je přidat nadrobno nasekané do salátu, polévek, či karlovarských knedlíků, případně si připravit tzv. kopřivový špenát: mladé výhonky kopřivy lehce podusíme s nasekanou cibulkou na másle a zjemníme trochou smetany. Toto jídlo, podáváné třeba s vařeným bramborem, nejen že výborně chutná, ale také působí velmi blahodárně na trávicí orgány. Ovšem i zde platí – všeho s mírou a dobrého pomálu. Například Dr. Peter Theis ve své knize „Zdravější život s léčivými bylinami“ (1) důrazně varuje před nadměrnou konzumací mladých kopřiv, jelikož bylina v tomto stadiu má opravdu velikou sílu a je snadné se jí doslova předávkovat. Ideální je tedy  dopřávat si kopřivovou zeleninu jednou za týden a to ještě jen na jaře, kdy mladé lístky mají jemnou chuť.

Sběr a sušení

Kvalitní bylinnou drogu získáme z natě, trhané těsně před květem. Nať je nejlépe sekat kosou v pozdním odpoledni po náležitém ozáření sluncem, kdy obsahuje nejméně nežádoucích dusičnanů. V rukavicích se zdrhnou listy, jež se rychle suší první den na přímém slunci a dále pak ve stínu s možností umělého dosoušení při teplotě do 50°C. Kvalitní droga musí mít sytě zelenou barvu. Sušením kopřiva ztrácí pálivou schopnost podobně jako spařením její čerstvé nati.

Jak kopřivu využívá lidová medicína – kopřivový čaj a čerstvá kopřivová šťáva

Dle nařízení ES č.1924/2006 nemůžeme uvádět zdravotní účinky, proto níže uvedené účinky jsou pouze formou tipů našich babiček a tradičního lidového léčitelství. Nejedná se o lékařská doporučení!

Čaj z čerstvých či sušených kopřiv si naše babičky připravovaly jako čistící kúru, která trvala zpravidla 2-3 týdny. Během této kůry je pití dvou až tří šálků kopřivového čaje za den zcela dostatečné. Kořivový čaj je nejen účinnou zbraní proti jedům všeho druhu, které se dostaly do našeho těla s potravou nebo v důsledku znečištění životního prostředí, ale pomáhá i při léčbě otoků, artritidě, revmatismu, dně, či ekzému. Kopřiva reguluje hladinu krevního cukru při diabetu, stimuluje krevní oběh a u kojících matek podporuje tvorbu mateřského mléka.

Při svém růstu si kopřivy berou z půdy minerály včetně železa. Z nati kopřiv si můžeme připravit jarní posilující tonikum při anémii. Kromě železa totiž kopřivy obsahují i hodně vitamínu C, jehož přítomnost je právě pro správnou absorbci železa v organismu nezbytná. Tonikum získáme vylisováním šťávy z mladých kopřiv například v odšťavňovači.

Kopřiva na ozdravění a omlazení kůže

Lidová medicína má pro kopřivu široké využití také zevně, např. ve fromě kopřivové tinktury. V tomto případě se však pro přípravu lépe hodí kořeny. Vyrýváme je na podzim, kdy se do nich stahuje veškerá síla z nadzemních částí byliny. Omyté a pokrájené kořeny kopřivy naložíme na několik týdnů do silného alkoholu (alepoň 40%). Získanou kopřivovou tinkturu zředíme vodou a použijeme k oplachu vlasů a pokožky hlavy. Kopřivová vlasová voda totiž prokrvuje škáru, z níž vlasy vyrůstají, napomáhá tak k jejich růstu a odstraňuje lupy. Neředěnou tinkturou můžeme lehce potírat bolavé klouby, masírovat svaly při křečích nebo i paradoxně zmírnit pálení po štípnutí hmyzem či žahnutí kopřivou.

Ostatně od našich babiček si jistě všichni pamatujeme rčení: „ Kopřiva - ta je dobrá na revma“ . A babičky měly pravdu – i ono obyčejné šlehání bolavých koubů svazkem kopřivové natě mělo racionální podklad. Efekt této lehce drastické metody je totiž podobný jako u jiných místně dráždících metod, jejichž účelem je silně prokrvit kůži i podkoží. Dojde sice k pálení kůže, zarudnutí a zduření, ovšem současně s tím se postižené místo velmi silně prokrví a organismus tak dostane šanci případné usazeniny či záněty odstranit zevnitř.

Kopřiva ve farmacii a kosmetice

Pro vysoký obsah zeleného chlorofylu, který zklidňuje citlivou pleť ekzematiků a je základem pro syntézu vitaminů E a K, je kopřiva také vyhledávanou farmaceutickou surovinou. Právě hojivý chlorofyl získaný z kopřiv využíváme i v naší kosmetické výrobě – kopřivový extrakt je důležitou součástí receptury Regenerační bylinné masti při lupénce.  Kromě kopřivy obsahuje originální receptura Dr. Dudka také extrakt řepíku, vrby, přesličky a slézu. Tato kombinace bylin působí v masti výrazně protizánětlivě a současně hojivě. Dalšími ingrediencemi jsou rybí tuk (obsahující vitamíny A a D), sůl z Mrtvého moře, vitamín E, speciální dehet z vaječných žloutků a levandulová silice. Regenerační bylinná mast je díky svému unikátnímu složení vhodná ke zjemnění drsné a hrubé kůže při lupénce, zklidnění zánětlivých procesů při ekzémech a urychlení hojení drobných poranění, škrábanců a špatně se hojících ran.                                                                                         

 

  1. Barbara,Peter Theissovi, Zdravější život s léčivými bylinami, NATUR PRODUKT, 1992, s. 63
Řepík - nenápadný bylinný pomocník

Řepík - nenápadný bylinný pomocník

(Agrimonia eupatoria L.)

 Z historie

Mimořádné účinky řepíku na nemocná játra byly oceňovány již v antickém starověku a projevem úcty k hlavnímu druhu této nenápadné léčivky je vznešený přídomek "eupatoria" v jeho latinském názvu. Prý byl takto označen na počest maloasijského krále a znalce protijedů Mithridata VI. Eupatóra asi sto let po Kristu.

Popis a výskyt

V našich krajích je tento druh řepíku, rozšířený v celé Evropě i západní Asii, označován jako lékařský. Jeho český botanický název se neváže k řepě ani k hřebíku, má totiž staroslovanský původ a označuje mimořádnou schopnost semen přichycovat se srsti zvířat i oděvů lidí podobně jako u lopuchu. Z celkově deseti známých a rovněž léčivých druhů řepíku u nás ještě na jihu roste teplomilný řepík vonný. Jeho účinky jsou obdobné, odlišuje se pouze výrazným terpentýnových pachem listů.

Běžnější řepík lékařský se vyskytuje převážně na suchých a slunných místech s vápencovým a sprašovým podkladem, na jižních křovinatých stráních, sušších loukách a pastvinách od nížin do podhůří. Vůči stanovišti je dosti vybíravý, a proto není snadné jeho přesazování a umělé pěstování. Pokud se to podaří, pak dosahuje v polních kulturách výšky až jeden metr a sklízí se mechanizací. Poskytuje však drogu horší jakosti. To dobře věděly staré bylinářky, a proto přiliš neusilovaly o jeho přesazování do domácích zahrádek a raději si pro něj chodily i na vzdálená, přirozená stanoviště.

Sběr a úprava

Řepík sice připomíná malou diviznu a je rovněž na dotek plstnatý, ale na rozdíl od této byliny ho obvykle ve vysoké trávě letních luk snadno přehlédnete. Kvetoucí nať je možno trhat v období od června do srpna a sušit zavěšenou v kyticích nebo volně rozprostřenou ve stínu za teploty do 40°C. V čajovém nálevu má osvěžující nahořklou chuť a zlatou až načervenalou barvu.

Účinné látky a jejich využití, aneb co o řepíku víme a jak jej používaly naše babičky

Dle nařízení ES č.1924/2006 nemůžeme uvádět zdravotní účinky, proto níže uvedené účinky jsou pouze formou tipů našich babiček a tradičního lidového léčitelství. Nejedná se o lékařská doporučení.

Řepík obsahuje nejen třísloviny se svíravými a stahujícími účinky, ale rovněž hořčiny, flavonová barviva, silice, kyselinu křemičitou a fytoncidní látky, schopné potlačovat některé kmeny mykobakterií. Z toho vyplývá příznivé působení řepíkového čaje  na nemoci jater a žlučových cest, na poruchy trávení a látkové výměny. Čajový nálev s nahořklou chutí je velice osvěžující zejména studený za letních veder a současně dokáže podpůrně regulovat činnost střev a žlučníku. Proto se tato bylina dostala na přední místo v arzenálu receptur lidového léčitelství a zůstala dodnes součástí některých hromadně vyráběných léčivých čajů a ústních přípravků.

Řepík při vnitřním užívání :

  • podporuje normální činnost jater a žlučníku
  • příznivě působí na močový měchýř a ledviny
  • harmonizuje fungování střev a podporuje vylučování
  • udržuje normální funkci oběhové soustavy
  • podporuje funkci horních cest dýchacích

 

Hojivé, stahující, protizánětlivé a dezinfekční účinky se dobře uplatňují též zevně k výplachům při silné rýmě, při zánětech mandlí a dutiny úst i proti plísním. Řepíkové obklady a koupele se doporučují i při kožních zánětech, ekzémech a opruzeninách.

Řepík se široce uplatňuje i v kosmetice jako součást bylinnýchmastí a pleťových vod. Z uvedených přípravků je možno doporučit Tradiční řepíkovou mast na podrážděnou pleť, jizvy, křečové žíly a záněty žil a Regenerační bylinnou mast na pleť s projevy lupénky.

 

Sléz - bylinná růže (Malva mauritiana)

Sléz jako bylinná růže

(Malva silvestris, Malva mauritiana)

Do skupiny slézovitých bylin patří kromě planého slézu lesního a jeho pěstovaného maurského poddruhu též topolovka a proskurník.

Z historie

Tyto byliny patřily již v dávných dobách nejen mezi významné léčivky, ale i mezi zahradní zeleninu a rostliny okrasné a medonosné. Z jejich listů i kořenů se připravovaly šťávy a saláty, jež příznivě působily na trávení a na dýchací a močové cesty. Staří Řekové a Římané hojně využívali sléz větší neboli římský, známý dnes jako topolovka růžová, a dále sléz vysoký, jež se nyní nazývá proskurník lékařský. Zejména topolovka si jako honosná a statná trvalka vysloužila ve středověkých herbářích označení zimní či bylinná růže.

Popis a výskyt

Pro uvedenou skupinu bylin jsou charakteristickými znaky mohutná a drsná lodyha, plstnaté a laločnaté listy, výrazné květy různých barev, tvarem připomínající plané růže. Převážně jsou to trvalky a pocházejí z teplých oblastí východního Středomoří. Většina z nich v našich teplejších končinách zplaněla. V tom případě rostou hojně podél cest, na úhorech, rumištích, pastvinách a křovinatých stráních od nížiny až do podhůří.

Sběr a úprava

Ze slézu lesního a maurského se v době květu a za sucha sbírají listy i květy. Suší se co nejrychleji ve stínu nebo uměle, aby se uchovalo antokyanové květové barvivo, široce využívané i ve vinařství a potravinářství. Nejvíce ho obsahují černofialové květy topolovky, které se i s kalichem sbírají a rychle suší. Z proskurníku se vedle listů a květů využívá i kořen, který se dobývá na podzim a stejně jako listy a květy se suší uměle při teplotě do 40°C.  

Účinky aneb stručný přehled, jak sléz používaly naše babičky:

Dle nařízení ES č.1924/2006 nemůžeme uvádět zdravotní účinky, proto níže uvedené účinky jsou pouze formou tipů našich babiček a tradičního lidového léčitelství. Nejedná se o lékařká doporučení.

  • Pomáhá při ztrátě hlasu
  • Pomáhá při zahlenění
  • Má protizánětlivé účinky
  • Projímavé účinky
  • Pomáhá při léčbě ledvinových kamenů
  • Pro správnou funkci močového měchýře
  • Napomáhá správnému trávení
  • Pro správnou činnost dýchacího ústrojí
  • Udržuje zdravý hltan
  • Chrání sliznici v krku
  • Urychluje hojení ran

Podrobněji o účinných látkách a jejich využití

V květech i listech slézovitých bylin jsou obsaženy vysoké podíly biologicky účinných slizů a tříslovin, které příznivě působí na zanícené sliznice, uvolňují hleny, mírní dráždivé působení antibiotik a upravují činnost střev. Proto se v čajových odvarech nebo výluzích používají při mírnění zánětů žaludku, střev, průdušek, hlasivek i močových cest. Zevně se pak tradičně užívají k obkladům různých zánětlivých otoků a do vlasů proti lupům a mazotoku, neboť výrazně zklidňují a změkčují citlivou a zanícenou pokožku. V květech jsou navíc obsažena účinná barviva, pektiny a oleje. Výrazné hojivé, protizánětlivé a zklidňující působení obsažených slizovitých složek by mohlo utrpět delším tepelným zpracováním. Proto se již ve starých herbářích dávala přednost vlažným nebo studeným výluhům před horkými odvary, zejména při přípravě obkladů či ústních a vlasových vod. Horké odvary jsou na místě pouze při zpracování kořenů. Vylisovaná šťáva nebo porce čerstvého salátu se považovala za účinnou prevenci při péči o zdraví trávicích, dýchacích i močových cest podobně jako tomu je u přímé konzumace mladých výhonků lichořeřišnice nebo řeřichových kapek z ní připravených.

Uplatnění v přírodní kosmetice

Slézovité byliny jsou nedílnou součástí řady osvědčených prsních i dětských čajů a sirupů. Rovněž se používají do protizánětlivých kloktadel a nechybí ani v moderní vlasové kosmetice, zejména pokud se orientuje na omezování tvorby lupů a zánětlivých procesů. Slézové extrakty lze využít i do zklidňujících pleťových vod a osvěžujících masek. V našem sortimentu najdete slézový extrakt v Regenerační bylinné masti Dr.Dudek, která příznivě působí na velice citlivou či jinak traumatizovanou pleť alergiků, ekzematiků či psoriatiků.

 

 

Kostival k péči o namoženiny (Symphytum officinale L.)

Kostival k péči o namoženiny

(Symphytum officinale L.)

Dle nařízení ES č.1924/2006 nemůžeme uvádět zdravotní účinky, proto níže uvedené účinky jsou pouze formou tipů našich babiček a tradičního lidového léčitelství. Nejedná se o lékařská doporučení!

Jak pomáhal kostival našim babičkám v léčení kloubních neduhů a potíží:

  • ke zmírnění bolestí způsobených revmatem a revmatoidní artritidou
  • na zlepšení potíží při svalové slabosti a při periferním ochrnutí svalů
  • na léčení natažených vazů a při zánětech kloubů
  • na hojení bércových vředů a ran
  • na hojení pohmožděnin a předcházení vzniku modřin
  • při poruchách prokrvení nohou

 

Zdánlivě banální namoženiny či pohmožděniny si většinou způsobíme při občasných záchvatech domácího kutění, zahradničení či rekreačního sportování. Účinnou pomoc s opravdu nepříjemnými důsledky nakopnutých palců, tenisových loktů a zmrzlých ramen nabízí právě kostival.

Pro své působení byl dříve patrně trefněji nazýván kostihoj nebo svalník. V rukou vesnických kovářů a vojenských felčarů totiž dokázal obdivuhodně vyvážit jejich ranhojičské prohřešky a léčitelské nedůslednosti při ošetřování ran, zlomenin, natržených svalů a zanícených žil. K tomu většinou používali mast připravenou vyluhováním černého kořene v medvědím sádle nebo koňském tuku. Později se museli spokojit s vepřovým sádlem. Tradované působené kostivalu na zlomeniny a rány souvisí s vysokým obsahem organicky vázaného vápníku a fosforu a hojivým působením alantoinu. Účinky této látky na obnovu tkání byly využívány ve válečných lazaretech až do první světové války. Lékaři se nebránili infikování ran larvami masařek, protože věděli, že nejen perfektně odstraní odumřelou tkáň, ale produkovaným alantoinem urychlí hojení. Není bez zajímavosti, že nyní se tato kuriózní muší nebo larvální terapie začíná opět využívat na klinikách v USA.

Kostivalu se dobře daří na vlhkých loukách. Vyznačuje se velkými, podlouhlými a drsně chloupkatými listy, mohutnou až metrovou lodyhou a shluky zvonkovitých, drobných květů barvy temně fialové, růžové i bílé. Jeho rozeklaný, silný kořen dosahuje podobně jako u křenu značné délky, což bylině umožňuje čerpat živiny a minerály i z hlubších vrstev půdy. Kořen je na povrchu černý a na řezu bílý a slizký. Před snahou o jeho pěstování na zahrádce předem varuji, protože se jedná o typicky plevelnou rostlinu s výraznou růstovou schopností, která vytlačí vše ostatní a není k vymýcení.

Předmětem sběru je kořen, který se vyrývá nejlépe na podzim po ukončení vegetačního cyklu. Po omytí se rozkrojí příp. rozřeže na koláčky a suší se při teplotě do 40°C. Suché části se dále drtí nebo melou. Nepraný kořen je možno skladovat pro další využití v chladu a v písku.

V kořeni jsou obsaženy látky, jež příznivě působí na pohmožděné či namožené svaly, šlachy a klouby, urychlují hojení a obnovu poškozených tkání a mají antiseptické, protizánětlivé a prokrvující účinky. Jsou to především dusíkatý alantoin, alkaloidy, organický vápník, draslík a fosfor, slizy, třísloviny, cukry, organické kyseliny a vitamíny A, B12 a C. Komplexní výzkum byliny však nebyl dokončen a droga nebyla zařazena mezi rostlinná léčiva. Důvodem jsou obavy z jedovatosti části obsažených pyrrolizodinových alkaloidů v případě vyšších dávek při vnitřním užití. Tyto látky působí hepatotoxicky, mají mutagenní a karcinogenní účinky. (1)

Pro nebezpečí hepatotoxicity (poškození jater) bylo používání kostivalu v oficiální terapii v některých zemích zakázáno nebo je jeho používání povoleno pouze v přípravcích k zevnímu užití. Vstřebávání pyrrolizidinových alkaloidů kůží, které bylo testováno na zvířatech, je nízké a riziko toxicity je tudíž minimální (2).

Staří bylináři a lékárníci dobře věděli, že k vyluhování, uchovávání a přenosu účinných látek z kostivalového kořene do postižených tkání je nejvhodnější vepřové sádlo, které je dosud perspektivním nealergizujícím základem přírodní kosmetiky. Proto si i dnes můžete zakoupit tradiční kostivalovou mast , obsahující též včelí vosk, osvěžující anýzovou a fenyklovou silici a regenerační vitamín E. Mast stále patří mezi velice známé a oblíbené domácí přípravky, používané k ošetřování namoženin, pohmožděnin, bolavých svalů, šlach a kloubů, výronů, stavů po zlomeninách a revmatických potíží.  Z kořene kostivalu se vyrábí též tekutý masážní přípravek pod názvem Kostivalové mazání. Používá se hlavně formou obkladu, nejlépe v kombinaci s kostivalovou mastí.

                                                                         

  1. Bruneton J. Toxic Plants Dangerous to Humans and Animals. Hampshire: Intercept Ltd, 1999:197–206 s.
  2. Bruneton J. Pharmacognosy. Phytochemistry. Medicinal Plants. 2nd ed. Londres, Paris, New York: Intercept Ltd,1999: 839–841 s.
Měsíček jako univerzální pomocník (Calendula officinalis)

Měsíček jako univerzální pomocník

(Měsíček lékařský - Calendula officinalis)

 Měsíček lékařský znali a používali již staří Keltové a Římané. Původně pochází z jižní Evropy, především ze Středomoří. Jeho jméno (latinské i české) je odvozováno od toho, že ve své domovině kvete celoročně, tedy o každých kalendách - tj. každý kalendářní měsíc. Pěstování měsíčku je velmi nenáročné. Zasévat se doporučuje od konce března a při troše štěstí můžeme mít do měsíce první květy. Ty kvetou v našem podnebí celé léto, vyznačují se krásnou žlutou až oranžovou barvou a čerstvé nebo sušené je s oblibou využívá tradiční medicína.

Jak naše babičky využívaly hojivou sílu měsíčku: 

Dle nařízení ES č.1924/2006 nemůžeme uvádět zdravotní účinky, proto níže uvedené účinky jsou formou tipů našich babiček a tradičního lidového léčitelství.

Zevní použití: jako čerstvá šťáva nebo odvar z čerstvé či sušené byliny – ke koupelím nebo jako surovina pro výrobu domácí měsíčkové masti. Měsíčkový odvar, šťáva nebo domácí mast může pomoci při následujících potížích:

  • Urychluje regeneraci kůže – napomáhá hojení ran a tvorbě nových kožních buněk, tzv. granulaci
  • Má dezinfekční účinky a stahující účinky – hojí a regeneruje nejen kůži, ale i na sliznice (např. k výplachům ústní dutiny)

 

Vnitřně: jako měsíčkový čaj nebo jako součást vícedruhových bylinných směsí může měsíček pomoci při následujících potížích:

  • Zlepšuje funkci dýchacího ústrojí
  • Napomáhá správné funkci srdce
  • Udržuje správnou hladinu vaginální mikroflóry
  • Pomáhá udržovat zdravý stav prostaty
  • Napomáhá správné funkci jater
  • Napomáhá správné funkci žlučníku
  • Napomáhá správné funkci střev
  • Pomáhá proti nadýmání

 

 Výzkumy potvrdily, že květy měsíčku obsahují poměrně široké a vyvážené spektrum účinných látek (např. karotenoidy, silice, saponiny, slizy, alkoholy faradiol a arnidiol, hořčiny kalenden a kalendulin, kyselinu salicylovou), jež v čaji působí protizánětlivě, omezují růst bakterií, podporují vylučování žluči a pocení, uvolňují svalové napětí, zklidňují podráždění a snižují krevní tlak. Zmírňují problémy astmatiků a ekzematiků, potíže s menstruací a s činností jater a s trávením. V obkladech, koupelích a mastech příznivě ovlivňují drobné kožní defekty, ekzémy, jizvy, křečové žíly a plísně. Tradiční měsíčková mast vhodně chrání, zklidňuje, vyživuje a regeneruje suchou, citlivou a problémovou pleť, nemá žádné nepříznivé ani vedlejší účinky, vzhledem k antioxidačnímu působení silic a vitamínů se obejde bez problematické chemické konzervace. Mast lze využít také na podporu hojení ran, na odřeniny, popáleniny i poštípání hmyzem.

Na e-shopu nyní nabízíme velká balení 500ml

Během jara jsme do nabídky našeho e-shopu zařadili také velká (rodinná) balení mastí a třezalkového oleje.

Nově můžete všechny typy mastí a Třezalkový olej zakoupit ve zvýhodněných baleních 500ml. K velkému oleji přidáváme také praktickou pumpičku pro pohodlnější dávkování.

U některých mastí však prosíme o trpělivost – na balení 500ml bude možná potřeba si pár dní počkat. Jak již určitě víte, při výrobě naší kosmetiky nepoužíváme žádné chemické konzervanty, a proto je u mastí relativně krátká doba trvanlivosti (18 měsíců). Z toho důvodu masti vždy vyrábíme v menších šaržích, aby k Vám odcházely co nejčerstvější. Velká balení budeme tedy plnit přímo na Vaši objednávku při nejbližší výrobě.

 

Velikonoční soutěž s firmou Dr. DUDEK

Podívejte se na naši FB stránku a do příspěvku "Velikonoční soutěž" přidejte Vaši krátkou recenzi na naši firmu, výrobky, nebo třeba jen jeden, který používáte nejraději. Pozor, nezapomeňte přidat originální fotografii s výrobkem Dr. Dudek! Po Velikonocích vybereme 3 nejoriginálnější autory, kteří od nás dostanou 2 výrobky zdarma.

Pokud nejste příznivcem facebooku, můžete Vaše nápady a fotografie poslat též emailem na: frantiska@dr-dudek.cz nebo misa@dr-dudek.cz 

Akce 3+1 Zdarma

Podmínky akce 3+1 zdarma na mastičky 30ml

Při nákupu 3ks mastiček 30ml (Propolisová, Měsíčková a Mumio) má zákazník nárok na 1ks mastičky 30ml zdarma. Při objednávce 3 libovolných kusů, si zákazník do poznámky napíše, jaký druh mastičky chce přibalit ZDARMA.

Příklad:

Objednávka: 3x Mumio mast 30 ml

Poznámky: 1x Propolisová mast 30ml

Pokud si nebudete vědět rady, zavolejte na kontaktní telefon 606 299 183.

akce platí do 28.2 2022 

Dr. Dudek

 

Nezapomínejte na ochranu pleti v zimním období

I když současné počasí není právě typicky mrazivé, přesto bychom neměli zapomínat na správnou výživu a ochranu pokožky. At už na běžné procházce nebo při zimních radovánkách na horách, vždy se hodí mít po ruce některou z našich mastiček. Do kapsy jsou ideální malá balení 30ml. Jako zcela univerzální mast na zimní období doporučujeme hlavně Propolisovou mast, ovšem na výběr je jistě i Měsíčková nebo Mumiomast. Přes den s nimi ošetříte rty a tváře nejen sobě, ale i svým dětem. Na večer potom dopřejte hojivý a výživný balzám kůži na rukou, která během zimy také často trpí. Na rozpraskané ruce doporučujeme aplikovat klidně silnější vrstvu masti a navléct tenké bavlněné rukavice. Pokud Vás trápí rýma a odřený nos, Propolisová mast pomůže i na tyto potíže.

Stránka 1 z 2 - 14 položek celkem